خواص عسل طبیعی

عسل برای روده تحریک پذیر یا IBS مفید است یا مضر؟

عسل برای روده تحریک پذیر

عسل برای روده تحریک پذیر یا IBS مفید است یا مضر؟ اگر مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر (IBS) هستید، غذاهایی که در بشقاب خود می گذارید می تواند تا حد زیادی بر علائم شما تأثیر بگذارد. در واقع، ایجاد تغییرات در رژیم غذایی یکی از مؤثرترین راه‌ها برای مدیریت علائم  سندروم روده تحریک پذیر است که شامل مشکلات گوارشی مانند درد معده، یبوست، گرفتگی عضلات و اسهال می‌شود. اگرچه هیچ تحقیق خاصی در مورد فواید و مضرات عسل برای روده تحریک پذیر وجود ندارد، اما مطالعات نشان می دهد که خرید عسل طبیعی می تواند بر چندین جنبه از سلامت دستگاه گوارش تأثیر مثبت بگذارد!

علائم  سندروم روده تحریک پذیر یا IBS

شما می توانید برخی از علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) را با تنظیم رژیم غذایی خود مدیریت کنید. اجتناب از کربوهیدرات های خاص، نظارت بر مصرف فیبر و انتخاب غذاهای کم چرب، همه راهبردهایی هستند که ممکن است به شما کمک کنند. در برخی افراد، گرفتگی عضلات شدید، درد شکم و سایر علائم IBS ممکن است بر زندگی روزمره تأثیر بگذارد.

مداخله پزشکی در درمان IBS مهم است، اما رژیم های غذایی خاص نیز ممکن است کمک کننده باشد. FODMAP ها به گروهی از کربوهیدرات ها مانند (الیگوساکاریدهای قابل تخمیر، دی ساکاریدها، مونوساکاریدها و پلی ال های قابل تخمیر) گفته می شود که هضم آنها برای روده ها مشکل است. این کربوهیدرات‌ها آب بیشتری را به روده می‌کشند و گاز را افزایش می‌دهند که منجر به نفخ، درد و اسهال پس از خوردن آنها می‌شود.

سندروم روده تحریک پذیر یا IBS

محدود کردن موقت مصرف غذاهای با FODMAP بالا برای 2 تا 6 هفته ممکن است به بهبود علائم IBS شما کمک کند. سپس به تدریج غذاها را دوباره امتحان می کنید تا کشف کنید کدام یک باعث ایجاد مشکل می شوند.

رژیم کم FODMAP نوعی رژیم غذایی حذفی است. یک بررسی تحقیقاتی در سال 2017 نشان داد که افرادی که از رژیم غذایی کم FODMAP استفاده می کنند نسبت به سایرین که رژیم غذایی معمولی دارند درد و نفخ کمتری دارند. غذاهایی که باید اجتناب کرد عبارتند از:

 1. لاکتوز (شیر، بستنی، پنیر، ماست)، فقط در صورتی که نتوانید لاکتوز را تحمل کنید.
 2. برخی از میوه ها (هلو، هندوانه، گلابی، انبه، سیب، آلو، شلیل)
 3. حبوبات (نخود، لوبیا، عدس)
 4. شربت ذرت با فروکتوز بالا
 5. شیرین کننده های مصنوعی
 6. نان، غلات و ماکارونی بر پایه گندم
 7. برخی از سبزیجات (کنگر فرنگی، مارچوبه، کلم بروکلی، پیاز، کلم بروکسل)
 8. به خاطر داشته باشید که اگرچه این رژیم برخی از میوه ها، سبزیجات و لبنیات را حذف می کند، اما همه مواد غذایی را از این دسته بندی ها حذف نمی کند.

غذاهای کم FODMAP که می توانید در این رژیم مصرف کنید عبارتند از:

 1. شیر بدون لاکتوز یا جایگزین های دیگر مانند برنج یا شیر بادام
 2. میوه هایی مانند پرتقال، زغال اخته، توت فرنگی و انگور
 3. تخم مرغ
 4. گوشت های بدون چربی مانند سینه مرغ و بوقلمون بدون پوست
 5. برنج یا کینوا
 6. سبزیجاتی مانند هویج، بادمجان، لوبیا سبز، کدو تنبل و کدو سبز
 7. برای جلوگیری از وعده های غذایی بیش از حد محدود، قبل از شروع این رژیم با یک متخصص تغذیه صحبت کنید.

چرا عسل برای روده تحریک پذیر مفید است؟

عسل اغلب به عنوان یک شیرین کننده طبیعی سالم با خواص دارویی قوی به دلیل توانایی آن در مبارزه با التهاب، جلوگیری از رشد باکتری ها و کاهش استرس اکسیداتیو معرفی می شود. در پاسخ به این سوال که آیا عسل برای روده تحریک پذیر مناسب است یا خیر، باید بگوییم که هیچ تحقیق خاصی در مورد عسل و IBS وجود ندارد، اما مطالعات زیادی جنبه مثبت عسل را بر سلامت دستگاه گوارش تأیید می کند.

به عنوان مثال، یک مطالعه روی موش ها نشان داد که عسل با کشیدن آب به مدفوع و اصلاح ترکیب باکتری های مفید در روده حیوانات، یبوست را کاهش می دهد. بنابراین، عسل ممکن است به افراد مبتلا به IBS که علائمی مانند یبوست و نفخ را تجربه می کنند، کمک کند. (به خاطر داشته باشید که تحقیق در مورد انسان ضروری است.)

فواید دقیق عسل به نوع آن بستگی دارد. عسل خام و غیر پاستوریزه بیشترین فواید، مواد مغذی و آنزیم ها را برای سلامتی فراهم می کند. بیشتر عسل هایی که در فروشگاه های مواد غذایی پیدا می کنید پاستوریزه هستند و اکثر مواد مغذی و مفید خود را در فرآیند حرارت دادن از دست داده اند. اگر علاقه مند به امتحان عسل خام و ارگانیک و بهره مند شدن از فواید بی شمار آن هستید، بهتر است آن را از یک تولیدکننده محلی معتبر مانند فروشگاه شهدکده خریداری کنید.

[short_code_product_slider]

چرا عسل برای روده تحریک پذیر مضر است؟

چرا عسل برای روده تحریک پذیر مضر است

برای افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر یا IBS، خوردن برخی از غذاهای FODMAP بالا ممکن است علائم گوارشی مانند گاز، نفخ و درد معده را بدتر کند.

عسل سرشار از فروکتوز است، نوعی قند ساده که به عنوان FODMAP طبقه بندی می شود. به همین دلیل، افرادی که از رژیم غذایی FODMAP کم پیروی می کنند، اغلب مصرف عسل خود را در کنار سایر غذاهای سرشار از فروکتوز مانند هلو، گلابی، سیب و گیلاس محدود می کنند.

آیا افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر می توانند عسل بخورند؟

آیا افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر می توانند عسل بخورند

به دلیل کمبود تحقیقات اثرات مثبت یا منفی عسل برای روده تحریک پذیر یا IBS ثابت نشده است. از یک طرف عسل می تواند اثرات مثبتی بر هضم غذا داشته باشد، از طرف دیگر عسل سرشار از فروکتوز است و به عنوان یک غذای FODMAP در نظر گرفته می شود. اینکه آیا عسل به تسکین علائم سندروم روده تحریک پذیر یا IBS کمک می کند به عوامل متعددی از جمله نوع عسل، میزان مصرف و علائم خاصی که تجربه می کنید بستگی دارد.

افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر ممکن است سطوح مختلفی از حساسیت به غذاهای مختلف داشته باشند. در حالی که برخی از افراد مبتلا به IBS ممکن است مشکلی در تحمل عسل نداشته باشند، برخی دیگر ممکن است نسبت به اثرات غذاهای حاوی فروکتوز حساس تر باشند.

بنابراین مصرف عسل برای روده تحریک پذیر یا IBS می تواند متفاوت باشد و این افراد با توجه به تأثیری که عسل روی بدن آن ها می گذارد باید تصمیم به مصرف یا عدم مصرف آن بگیرند! اگر متوجه شدید که عسل علائم IBS شما را بدتر می کند، شیرین کننده های زیادی وجود دارد که می توانید به جای آن استفاده کنید. (کافی است عسل را با مقادیر کمی شربت افرا، شکر نارگیل یا شکر قهوه ای عوض کنید.)

غذاهایی که باید بخورید و غذاهایی که باید محدود کنید

غذاهایی که باید بخورید و اجتناب کنید به رژیم غذایی شما برای IBS و غذاهایی که می توانید تحمل کنید بستگی دارد. به طور کلی، آنها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

غذاهایی که باید بخورید
میوه هاپرتقال، زغال اخته، توت فرنگی، تمشک، انگور، کیوی
سبزیجاتهویج، بادمجان، کدو تنبل
حبوباتنخود فرنگی
سایر غذاها تخم مرغ، گوشت بدون چربی، بلغور جو دوسر

ممکن است برای یافتن آنچه برای شما مفید است آزمون و خطا نیاز باشد، اما تغییر رژیم غذایی می تواند به کاهش علائم IBS کمک کند.

غذاهایی که نباید بخورید
میوه هاهلو، هندوانه، گلابی، انبه، سیب، آلو، شلیل
سبزیجاتکنگر فرنگی، مارچوبه، کلم بروکلی، کلم بروکسل، پیاز
حبوباتنخود، لوبیا چشم بلبلی، عدس
سایر غذاها محصولات گندم، محصولات شیر، آجیل، قهوه، الکل

با توجه به منبع معتبر مؤسسه ملی سلامت، خواب کافی، تلاش برای کاهش استرس، و فعال ماندن از نظر بدنی، مانند ورزش منظم، ممکن است به کاهش علائم IBS کمک کند.

سخن پایانی

همانطور که گفتیم عسل به دلیل داشتن فروکتوز دارای FODMAP بالایی است. بنابراین در بررسی سوال آیا عسل برای روده تحریک پذیر مناسب است یا خیر، باید بگوییم برخی از افراد مبتلا به سندروم روده تحریک پذیر یا IBS ممکن است بتوانند آن را به خوبی تحمل کنند، برخی دیگر ممکن است نیاز به محدود کردن مصرف عسل برای جلوگیری از مشکلات گوارشی داشته باشند.

منابع
 1. primehealthdenver.com
 2. www.healthline.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *