خواص عسل طبیعی

رابطه عسل و دیابت | آیا عسل برای دیابت خوب است؟

رابطه عسل و دیابت

به نظر شما رابطه عسل و دیابت چیست؟ بعضی افراد عسل را به قهوه و چای خود اضافه می‌کنند یا آن را به عنوان یک ماده شیرین‌کننده در هنگام پخت و پز استفاده می‌کنند. اما آیا عسل برای دیابت خوب است؟ جواب کوتاه بله است، اما تنها در شرایطی خاص. چنان چه قصد خرید عسل طبیعی و بهره مندی از خواص بی شمارش را دارید، توصیه می شود حتماً آن را از یک فروشنده یا زنبوردار معتمد خریداری نمایید!

ترکیبات عسل

چنان چه شما یا یکی از اعضای خانواده تان با دیابت مواجه هستید، سوالی که اغلب مطرح می‌شود این است که آیا عسل برای دیابت خوب است یا خیر؟ قبل از این که به رابطه عسل و دیابت بپردازیم، بهتر است کمی با ترکیبات عسل و بیماری دیابت آشنا شویم.

ترکیبات عسل شامل بیش از 200 جزء است که فروکتوز، گلوکز و آب به عنوان مواد اصلی تشکیل شده است. عسل در طب عامیانه در آغاز عصر ما مورد استفاده قرار می گرفت، اما فواید سلامتی آن تنها بر اساس مشاهدات چشمی بود، بدون اینکه مبنای علمی داشته باشد.

تنها در دهه های گذشته، دنیای علم به آزمایش و توضیح فواید عسل پرداخت. این مطالعات تحقیقاتی تا حد زیادی اثرات دارویی عسل مانند آنتی اکسیدان، محافظ کبد، محافظت از قلب، ضد باکتری، ضد التهاب یا ضد تومور بودن آن را توضیح می دهد.

مصرف عسل به میزان مناسب نه تنها ایمن است، بلکه خواص ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی آن ممکن است عوارض دیابت را کاهش دهد.

دیابت چیست؟

دیابت یک اختلال متابولیک با علل چند عاملی و ناهمگن است. دو نوع دیابت در بین انسان ها رایج است: دیابت نوع 1 که زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به انسولین حمله می کند و آن را از بین می برد و دیابت نوع 2 که شایع ترین شکل آن است که ممکن است در اثر عوامل متعددی ایجاد شود که مهم ترین آنها سبک زندگی است.

دیابت یکی از بیماری های مهم در دوران مدرن است که بیش از 285 میلیون نفر در سال 2010 و حدود 438 میلیون نفر برای سال 2030 در سراسر جهان پیش بینی شده اند.

دیابت چیست

تفاوت بین دیابت نوع یک و دو در این است که در دیابت نوع یک، بدن قادر به تولید انسولین نیست، در حالی که در دیابت نوع دو، بدن انسولین تولید می‌کند اما به میزان کافی نیست و سلول‌ها نیز به انسولین مقاومت نشان می‌دهند. به همین دلیل در دیابت نوع یک نیاز به تزریق انسولین وجود دارد، اما در دیابت نوع دو ممکن است با روش‌های دیگری مانند تغییر در رژیم غذایی و فعالیت بدنی، تزریق انسولین لازم نباشد.

دیابت نوع یک خطرناک‌تر و جدی‌تر از دیابت نوع دو است. افراد مبتلا به دیابت نوع یک ممکن است عوارض جدی مانند کمبود انسولین، افزایش قند خون، مشکلات قلبی و عروقی و مشکلات کلیه را تجربه کنند. علاوه بر این، دیابت نوع یک معمولاً در سنین جوانی شروع می‌شود و نیاز به مراقبت و کنترل مداوم دارد.

سطح قند خون بالا “علامت” شناخته شده برای دیابت است، اما سایر علائم را نباید نادیده گرفت: افزایش تشنگی و گرسنگی، خستگی بی دلیل، افزایش ادرار، تاری دید و کاهش وزن غیر منتظره.

آیا عسل برای دیابت خوب است؟

افرادی که با دیابت نوع 2 زندگی می‌کنند، باید مصرف کربوهیدرات و شکر خود را نظارت و مدیریت کنند. تمامی شیرین‌کننده‌ها ممکن است منجر به افزایش قند خون شود. اما اگر سطح قند خون شما به خوبی کنترل شود، ممکن است نیازی به اجتناب کامل از شیرینی‌ها نداشته باشید.

در پاسخ به سؤال آیا عسل برای دیابت خوب است باید بگوییم، شواهد قابل‌توجهی از مطالعات تجربی نشان می‌دهد که عسل ممکن است در مدیریت دیابت مفید باشد. مزایای آن می تواند کنترل بهتر وضعیت هیپرگلیسمی، محدود کردن سایر اختلالات متابولیک و کاهش عوارض منفی دیابت باشد.

پانکراس یک اندام مهم در دیابت است، زیرا دو هورمون تنظیم کننده گلوکز، انسولین و گلوکاگون را ترشح می کند و عسل ممکن است از این اندام در برابر استرس اکسیداتیو و آسیب با مولکول های آنتی اکسیدانی خود محافظت کند، این یکی دیگر از مکانیسم های بالقوه اثر کاهش قند خون عسل است.

مطالعات منتشر شده اثرات مطلوب عسل را در افراد سالم و دیابتی نشان می دهد. از آنجایی که استرس اکسیداتیو عمدتاً مسئول ایجاد دیابت است، اثرات آنتی اکسیدانی عسل در مدیریت این بیماری بسیار مهم است.

فواید دقیق عسل به نوع آن بستگی دارد. عسل خام و غیر پاستوریزه بیشترین فواید، مواد مغذی و آنزیم ها را برای سلامتی فراهم می کند. بیشتر عسل هایی که در فروشگاه های مواد غذایی پیدا می کنید پاستوریزه هستند و اکثر مواد مغذی و مفید خود را در فرآیند حرارت دادن از دست داده اند. اگر علاقه مند به امتحان عسل خام و ارگانیک و بهره مند شدن از فواید بی شمار آن هستید، بهتر است آن را از یک تولیدکننده محلی معتبر مانند فروشگاه شهدکده خریداری کنید.

[short_code_product_slider]

رابطه عسل و دیابت چیست؟

رابطه عسل و دیابت چیست

آیا عسل در رژیم غذایی دیابتی جایگزین خوبی برای قند است؟ مدت‌هاست که این افسانه وجود دارد که عسل را نمی‌توان در رژیم غذایی بیماران دیابتی به دلیل محتوای بالای کربوهیدرات‌های آن استفاده کرد.

در مورد رابطه عسل و دیابت باید بگوییم، مصرف معتدل عسل برای افراد دیابتی که سطح قند خونشان تحت کنترل است، ایمن است. در مقایسه با شکر، عسل تأثیر کمتری بر افزایش سریع قند خون دارد. شاخص گلیسمی شکر 80 است، یعنی باعث افزایش سریع قند خون می‌شود، اما عسل شاخص گلیسمی 50 دارد و موجب افزایش سریع قند خون نمی‌شود.

با این حال، عسل هنوز یک نوع قند طبیعی و کربوهیدرات است که می‌تواند سطح گلوکز را افزایش دهد. بنابراین، اگرچه عسل برای افراد دیابتی نسبت به شکر سفید کمی ایمن‌تر است، اما هنوز نباید به طور مکرر یا بیش از حد مصرف شود. همچنین، برخی از انواع عسل‌های موجود در بازار شامل شکرهای اضافی هستند که باید از آن‌ها خودداری شود.

مطالعات اخیردر بررسی رابطه عسل و دیابت

دیابت نشان دهنده سطح بالای قند خون به دلیل تولید کم یا عدم تولید انسولین در بدن است. مطالعات تجربی بر روی حیوانات اثرات مفید عسل را به عنوان مکمل رژیم غذایی نشان می‌دهد. در ادامه به مطالعات مختلفی که در دهه های اخیر بر روی تأثیر عسل بر دیابت انجام شده است، اشاره خواهیم کرد:

 1. مطالعه ۲۰۰۴: تأثیر مصرف عسل و شکر
  • مطالعه انجام شده بر روی ۷۵ گرم عسل و شکر
  • نتایج نشان داد مصرف هر دو ماده افزایش سطح قند خون را در زمان کوتاهی داشته است.
  • بعد از دو ساعت، افراد مصرف‌کننده عسل سطح قند خون پایین‌تری داشتند.
 2. تحقیقات در کشور رومانی (۲۰۱۸): جایگزینی عسل به جای قند و شکر
  • نشان داده شد که جایگزینی عسل می‌تواند کمک به کاهش سطح قند خون کند.
  • اثر مثبت مرتبط با شاخص گلیسمی پایین عسل و خواص ضد التهابی آن بود.
 3. نتایج مطالعه در ایران: تأثیر بر ۴۸ بیمار دیابتی
  • تحقیق انجام شده بر روی دو گروه، یک گروه با عسل تغذیه می‌شد و دیگری بدون عسل.
  • پس از ۸ هفته، اختلاف معنی‌داری در سطح قند خون ناشتا بین دو گروه وجود نداشت.

نکات مهم در مصرف عسل برای افراد دیابتی

عسل برای افراد دیابتی
 1. تنوع در عسل‌ها:
  • عسل‌های طبیعی و خام برای دیابتی‌ها مناسب تر هستند.
  • برخی از عسل‌های بازاری حاوی شیرین‌کننده‌های خطرناک برای دیابتی‌ها می باشد.
 2. محدودیت برای افراد با سطح قند بالا:
  • افرادی که دارای سطح قند خون بالایی هستند و توصیه شده است سطح خون شان را کاهش دهند، باید از مصرف عسل خودداری کنند.
 3. جایگزینی متعادل:
  • هرچند عسل می‌تواند جایگزین مناسبی برای مقدار مجاز قند و شکر برای دیابتی‌ها باشد، اما مصرف بیش از حد آن برای دیابتی‌ها و حتی افراد سالم ممکن است خطرآفرین باشد.
 4. پیگیری پزشکی:
  • برای افرادی که با دیابت درگیر هستند یا اعضای خانواده آنها مبتلا به این مشکل هستند، مهم است قبل از اضافه کردن عسل به برنامه غذایی، با پزشک مشورت کنند.

سخن پایانی

در بررسی رابطه عسل و دیابت گفتیم که بیماران دیابتی می‌توانند با دقت و در مقدار مناسب، عسل را به عنوان جایگزینی برای قند و شکر مصرف کنند. مطالعات نشان می‌دهند که عسل، به دلیل شاخص گلیسمی پایین و خواص ضد التهابی، ممکن است به کاهش سطح قند خون کمک کند. با این حال، مصرف عسل نباید بیش از حد باشد و بهتر است مقدار آن توسط پزشکان متخصص مشخص شود.

منابع
 1. www.healthline.com
 2. www.ncbi.nlm.nih.gov

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *