خواص عسل طبیعی

عسل و پلاکت خون چه رابطه ای با هم دارند؟

عسل و پلاکت خون

آیا ارتباط بین عسل و پلاکت خون از نظر علمی ثابت شده است؟ عسل از زمان‌های دور به عنوان یک منبع غنی از مواد مغذی و آنتی‌اکسیدان‌ها شناخته شده است. بنابراین با خرید عسل طبیعی و گنجاندن آن در رژیم غذایی خود می توانید از خواص بی شمار آن برای سلامتی بهره مند شوید.

مطالعات نشان می دهد که عسل می تواند به عنوان یک منبع غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها تأثیر مثبتی بر پلاکت‌های خون داشته باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی ارتباط عسل و پلاکت خون و معرفی 10 ماده غذایی فوق العاده برای افزایش طبیعی تعداد پلاکت ها بپردازیم.

پلاکت‌های خون چیستند و چرا مهمند؟

پلاکت‌ها (یا ترومبوسیت‌ها) سلول‌های کوچک خونی هستند که نقش بسیار مهمی در فرآیند لخته‌ای خون ایفا می‌کنند. وقتی که یک زخم رخ می‌دهد و خون مراحل انعقادی را آغاز می‌کند، پلاکت‌ها به محل زخم می‌روند و با ترکیب بافت‌های مختلف، فرآیند لخته‌ای را آغاز می‌کنند. این فرآیند بسیار حیاتی است زیرا جلوگیری از خونریزی اضافی و حفظ سلامتی سیستم قلبی عروقی را تضمین می‌کند.

علائم پایین بودن پلاکت چیست؟

تعداد کم پلاکت ها (ترومبوسیتوپنی) می تواند با علائم مختلفی تظاهر کند که ممکن است شامل کبودی، خونریزی طولانی مدت از بریدگی ها یا جراحات، لکه های کوچک قرمز یا بنفش روی پوست، خونریزی مکرر بینی، خونریزی لثه و قاعدگی شدید باشد.

پلاکت ها سلول های خونی ریز و بی رنگی هستند که نقش مهمی در لخته شدن خون دارند. تعداد پلاکت سالم بین 150000 تا 450000 پلاکت در هر میکرولیتر خون متغیر است. تعداد کم پلاکت ها که به عنوان ترومبوسیتوپنی نیز شناخته می شود، می تواند منجر به خونریزی بیش از حد و سایر مشکلات سلامتی شود. عوامل زیادی می توانند باعث کاهش تعداد پلاکت ها شوند، از جمله عفونت های ویروسی، اختلالات خود ایمنی و درمان سرطان.

10 ماده غذایی برای افزایش طبیعی تعداد پلاکت ها

آیورودا چندین درمان طبیعی را ارائه می دهد که می تواند به بهبود تعداد پلاکت کمک کند. یکی از موثرترین راه‌ها برای افزایش تعداد پلاکت‌ها، مصرف غذاهای غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری است که می‌تواند به تحریک تولید پلاکت کمک کند. در ادامه به 10 ماده غذایی که می توانند به طور طبیعی تعداد پلاکت ها را افزایش دهند اشاره خواهیم کرد:

 1. عسل و پلاکت خون: عسل یک عامل ضد التهابی طبیعی است که می تواند به تحریک تولید پلاکت کمک کند. همچنین حاوی آنتی اکسیدان هایی است که می توانند از پلاکت ها در برابر آسیب محافظت کنند. افزودن عسل به رژیم غذایی می تواند به افزایش طبیعی تعداد پلاکت ها کمک کند.
 2. اسفناج: اسفناج منبع عالی ویتامین K است که برای تولید پلاکت ضروری است. همچنین حاوی آنتی اکسیدان هایی است که می تواند به محافظت از پلاکت ها در برابر آسیب کمک کند. افزودن اسفناج به رژیم غذایی می تواند به افزایش طبیعی تعداد پلاکت ها کمک کند.
 3. چغندر: چغندر منبع غنی آهن، فولات و ویتامین C است که می تواند به تحریک تولید پلاکت کمک کند. همچنین حاوی بتاسیانین است که می تواند به محافظت از کبد، ارگانی که در تولید پلاکت ها نقش دارد، کمک کند. نوشیدن آب چغندر یا اضافه کردن آن به رژیم غذایی می تواند به افزایش تعداد پلاکت ها به طور طبیعی کمک کند.
 4. انار: انار منبع غنی آنتی اکسیدان است که می تواند از پلاکت ها در برابر آسیب محافظت کند. همچنین حاوی آهن است که برای تولید پلاکت ضروری است. نوشیدن آب انار یا اضافه کردن آن به رژیم غذایی می تواند به افزایش تعداد پلاکت ها به طور طبیعی کمک کند.
 5. کدو تنبل: کدو تنبل منبع غنی ویتامین A است که می تواند به تحریک تولید پلاکت کمک کند. همچنین حاوی آنتی اکسیدان هایی است که می توانند از پلاکت ها در برابر آسیب محافظت کنند. افزودن کدو تنبل به رژیم غذایی می تواند به افزایش پلاکت به طور طبیعی کمک کند.
 6. دانه کنجد: دانه کنجد منبع غنی آهن است که برای تولید پلاکت ضروری است. آنها همچنین حاوی روی هستند که می تواند به تحریک تولید پلاکت کمک کند. خوردن دانه های کنجد یا افزودن آن به رژیم غذایی می تواند به افزایش طبیعی تعداد پلاکت ها کمک کند.
 7. زردچوبه: زردچوبه یک عامل ضد التهابی طبیعی است که می تواند به تحریک تولید پلاکت ها کمک کند. همچنین حاوی آنتی اکسیدان هایی است که می توانند از پلاکت ها در برابر آسیب محافظت کنند. افزودن زردچوبه به رژیم غذایی می تواند به افزایش طبیعی تعداد پلاکت ها کمک کند.
 8. هویج: هویج منبع غنی ویتامین A است که می تواند به تحریک تولید پلاکت کمک کند. آنها همچنین حاوی آنتی اکسیدان هایی هستند که می توانند از پلاکت ها در برابر آسیب محافظت کنند. افزودن هویج به رژیم غذایی می تواند به افزایش طبیعی تعداد پلاکت ها کمک کند.
 9. انجیر: انجیر منبع خوبی از آهن است که برای سلامت خون و پلاکت ضروری است.
 10. زنجبیل: زنجبیل یک عامل ضد التهابی طبیعی است که می تواند به تحریک تولید پلاکت ها کمک کند. همچنین حاوی آنتی اکسیدان هایی است که می توانند از پلاکت ها در برابر آسیب محافظت کنند. افزودن زنجبیل به رژیم غذایی می تواند به افزایش طبیعی تعداد پلاکت ها کمک کند.

فواید دقیق عسل به نوع آن بستگی دارد. عسل خام و غیر پاستوریزه بیشترین فواید، مواد مغذی و آنزیم ها را برای سلامتی فراهم می کند. بیشتر عسل هایی که در فروشگاه های مواد غذایی پیدا می کنید پاستوریزه هستند و اکثر مواد مغذی و مفید خود را در فرآیند حرارت دادن از دست داده اند. اگر علاقه مند به امتحان عسل خام و ارگانیک و بهره مند شدن از فواید بی شمار آن هستید، بهتر است آن را از یک تولیدکننده محلی معتبر مانند فروشگاه شهدکده خریداری کنید.

[short_code_product_slider]

ارتباط عسل و پلاکت خون

ارتباط عسل و پلاکت خون

عسل، ترکیبی پیچیده از قند، آب، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌هاست. این ماده طبیعی حاوی قندهای ساده مثل گلوکز و فروکتوز است که انرژی فوری به بدن می‌رسانند. همچنین، عسل دارای مواد معدنی مانند پتاسیم، کلسیم، و آهن است که برای سلامتی استخوان‌ها و عضلات ضروری هستند. عسل همچنین به عنوان یک منبع قوی آنتی‌اکسیدان‌ها شناخته می‌شود که در مقابله با آسیب‌های اکسیداتی بدن موثر هستند.

در پاسخ به این سؤال که آیا ارتباط بین عسل و پلاکت خون از نظر علمی ثابت شده است؟ باید گفت بله، مطالعات نشان داده‌اند که عسل می تواند به عنوان یک منبع غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها با توانایی کاهش التهابات تأثیر مثبتی بر پلاکت‌های خون داشته باشد. از طرفی آهن برای تولید گلبول های قرمز و پلاکت ها ضروری است و از آن جایی که عسل منبع عالی آهن است، گنجاندن آن در رژیم غذایی می تواند به افزایش تعداد پلاکت ها کمک کند.

چند راهکار درمانی عسل و پلاکت خون

عسل به عنوان یک منبع غنی از مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها ممکن است به افزایش تعداد پلاکت‌های خونی کمک کند. برای پی بردن به ارتباط بین عسل و پلاکت خون کافی است یکی از از این معجون ها را در رژیم غذایی خود بگنجانید:

 1. معجون عسل و زنجبیل: زنجبیل به عنوان یک ماده طبیعی ضد التهابی شناخته می‌شود و ممکن است به بهبود سلامت پلاکت‌ها کمک کند. می‌توانید عسل را با پودر زنجبیل ترکیب کرده و مصرف کنید.
 2. معجون عسل و موز: موز حاوی ویتامین B6 و فولات است که به تولید پلاکت‌ها کمک می‌کنند. ترکیب عسل با موز می‌تواند یک معجون مفید برای افزایش پلاکت‌ها باشد.
 3. معجون عسل و زردچوبه: زردچوبه به عنوان یک گیاه دارویی ضد التهابی و آنتی‌اکسیدانی معروف است. ترکیب عسل با زردچوبه ممکن است به بهبود سلامتی پلاکت‌ها کمک کند.
 4. عسل و کنجد: دانه‌های کنجد سرشار از آهن، مس، روی و ویتامین B6، فولات و E است. برای پی بردن به ارتباط بین عسل و پلاکت خون، روزانه 1 قاشق غذاخوری کنجد سیاه بو داده با یک قاشق چای خوری عسل مخلوط کرده و میل کنید.

سخن پایانی

ارتباط بین عسل و پلاکت خون از نظر علمی تأیید شده است زیرا عسل سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است و یکی از مؤثرترین راه‌ها برای افزایش تعداد پلاکت‌های خون، مصرف غذاهای غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری است. تعداد کم پلاکت ها می تواند منجر به چندین مشکل سلامتی شود بنابراین لازم است اقداماتی برای افزایش تعداد پلاکت ها به طور طبیعی انجام شود. غذاهای ذکر شده در بالا برخی از مؤثرترین داروهای طبیعی برای افزایش تعداد پلاکت هستند. افزودن آنها به رژیم غذایی، همراه با ایجاد سایر تغییرات در شیوه زندگی، می تواند به بهبود تعداد پلاکت ها و حفظ سلامت کلی کمک کند.

منابع
 1. livayur.com
 2. pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

سوالات متداول

تعداد کم پلاکت ها که به عنوان ترومبوسیتوپنی نیز شناخته می شود، وضعیتی است که در آن تعداد پلاکت ها در خون کمتر از حد طبیعی است. این می تواند منجر به خونریزی بیش از حد و کبودی شود.
دلایل متعددی برای کاهش تعداد پلاکت ها وجود دارد، از جمله عفونت های ویروسی، داروها، اختلالات خود ایمنی و برخی شرایط پزشکی.
نه، مهم است که به توصیه های پزشک و درمان پزشکی خود ادامه دهید و در عین حال از داروهای طبیعی برای افزایش تعداد پلاکت استفاده کنید. این داروها می توانند به عنوان درمان مکمل برای درمان پزشکی استفاده شوند.
ویتامین C ارتباط نزدیکی با سطح پلاکت ها در بدن شما دارد. ویتامین C برای بهبود و حفظ ایمنی بدن شما ضروری است. ویتامین C به جذب موثر آهن و افزایش تعداد پلاکت کمک می کند. منابع عالی ویتامین C لیمو، لیموترش، پرتقال، آناناس و غیره هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *